Depresja

Zaburzenia depresyjne, często nazywane po prostu depresją, to coś więcej niż tylko smutek i cierpienie. Jest to poważny stan zdrowia psychicznego, który wymaga zrozumienia i odpowiedniego leczenia. Nieleczona depresja może być katastrofalna dla tych, którzy ją mają i dla ich rodzin. Na szczęście dzięki wczesnemu wykryciu, diagnozie i terapii Miedical Moksa można skutecznie walczyć z depresją a w wielu przypadkach całkowicie wyeliminować.

Niektórzy doświadczą tylko jednego epizodu depresyjnego w ciągu życia, ale w większości przypadków depresja powraca. Bez terapii objawy mogą trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Ponad 3 miliony  dorosłych Polaków – ponad 7% populacji – miało co najmniej jeden poważny epizod depresyjny w ubiegłym roku. Ludzie w każdym wieku i o różnym pochodzeniu społeczno-ekonomicznym doświadczają depresji, ale dotyka ona niektóre grupy bardziej niż inne. 

  1. Kluczowe objawy depresji

Poważna depresja charakteryzuje się połączeniem objawów, które mogą obejmować:

  • głębokie poczucie smutku
  • Utratę apetytu
  • drażliwość i gniewne wybuchy
  • niemożność koncentracji, podejmowania dobrych decyzji i zapamiętywania rzeczy
  • frustrację z powodu drobnych spraw
  • utrata zainteresowania wcześniejszymi zainteresowaniami
  • lęk i niepokój
  • nienawiść do siebie i poczucie bezwartościowości
  • zmęczenie lub brak energii
  • zaburzenia snu, takie jak bezsenność lub nadmierne spanie
  • częste myśli samobójcze lub myśli o śmierci

Najczęściej depresja występuje wiele razy w życiu człowieka. Ludzie z depresją mogą czuć się nieszczęśliwi, nawet nie wiedząc, dlaczego. Objawy zwykle utrzymują się przez długi czas i zakłócają zdolność prowadzenia normalnego życia. Klinicznie osoba musi mieć co najmniej pięć z wyżej wymienionych objawów, aby móc zdiagnozować depresję. Ponadto objawy wykazywane przez osoby z depresją mogą się również różnić w zależności od ciężkości ich stanu.

  1. Co ma wpływ na depresję?

Przede wszystkim przewlekłe choroby, które przyczyniają się do powstawania bólu, przez co nasze życie staje się koszmarem. 

Depresja nie ma jednej przyczyny. Może być wywołana kryzysem życiowym, chorobą fizyczną lub czymś innym – ale może również wystąpić spontanicznie. Naukowcy uważają, że na depresję może wpływać kilka czynników:

Uraz. Kiedy ludzie doświadczają traumy w młodym wieku, może to powodować długoterminowe zmiany w reakcji ich mózgu na strach i stres. Zmiany te mogą prowadzić do depresji.

Genetyka. Zaburzenia nastroju, takie jak depresja, mają tendencję do przenoszenia się w genach z pokolenia na pokolenie..

Okoliczności życiowe. Stan cywilny, zmiany w związku, sytuacja finansowa i miejsce zamieszkania osoby mają wpływ na to, czy u niej wystąpi depresja.

Zmiany w mózgu. Badania obrazowe wykazały, że płat czołowy mózgu staje się mniej aktywny, gdy osoba ma depresję.. Depresja wiąże się również ze zmianami reakcji przysadki mózgowej i podwzgórza na stymulację hormonalną (serotonina i dopamina)

Inne schorzenia. Osoby, u których w przeszłości występowały zaburzenia snu, choroby medyczne, przewlekły ból, niepokój i zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD), częściej zapadają na depresję.

  1. Leczenie depresji

Życie z depresją może być trudne, ale leczenie może pomóc poprawić jakość życia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwych opcjach.

Możesz skutecznie radzić sobie z objawami za pomocą jednej formy leczenia lub może okazać się, że kombinacja zabiegów działa najlepiej.

Często łączy się zabiegi medyczne i terapie związane ze stylem życia, w tym:

Leki:

  • leki przeciwdepresyjne
  • przeciwlękowe
  • leki przeciwpsychotyczne

Każdy rodzaj leków stosowanych w leczeniu depresji ma zalety i potencjalne ryzyko.

Psychoterapia:  Rozmowa z terapeutą może pomóc w nauce umiejętności radzenia sobie z negatywnymi uczuciami. Możesz również skorzystać z sesji terapii rodzinnej lub grupowej.

  1. Terapia Medical Moksa pomocna w wychodzeniu z depresji

  1. Poprawa jakości snu – czyli sen na ceramice. 

Nasz organizm musi być wypoczęty aby mógł sobie lepiej radzić z chorobą. Nie tylko chodzi o depresję ale inne schorzenia zdrowotne. 

  1. Regulacja hormonów takich jak serotonina i dopamina. 

Przysadka mózgowa produkuje i normalizuje działanie tych hormonów zwane potocznie hormonami szczęścia. Jeżeli mamy za mało tych hormonów (często jest to niezależne od nas) to właśnie dzięki zabiegowi przypiekania normalizujemy pracę przysadki mózgowej aby wyrównała nam poziom tych hormonów a co za tym idzie zminimalizować stany depresyjne. 

  1. Kortyzol produkowany w nadnerczach zwany inaczej hormonem stresu. 

Gdy nasz organizm nieumiejętnie dysponuje wydzielaniem tego hormonu przez dłuższy okres czasu jesteśmy narażeni na przewlekły stres. Dlatego właśnie podczas przypiekania (tryb MOKSA) co najmniej 3 razy dziennie jesteśmy w stanie normalizować wydzielanie hormonu tak aby w nocy było go mniej i nie przeszkadzał nam w regeneracji organizmu. 

Pamiętaj! Depresja jest chorobą jak każda inna. Składa się na nią wiele czynników. Dlatego zacznij już dziś terapię Medical Moksa i powróć do normalnego życia, bo masz dla kogo!